Möt oss på Art of make up school på Beauty Expo 2008 24-26e oktober på Kistamässan! Monter B;25B
Missa inte årets grymmaste show där vi tar en från 1600-talets pirater fram till 2000-talets Haute Cotuer genom ett frosseri i Mask, Make up, Peruk, kostym och special F/X! Show varje dag kl. 16.00 i samarbete med Smink och Perukmakar´n. Make up demos varje timme i montern, grymma rabatterbjudanden!
Ja, då var årets SM i make up avklarat med det fantastiska temat Gothic Anno 2008!
Det var i lördags den 26e januari som årets SM i make up gick av staplen och årets Svenska Mästarinna i make up korades. Jag var med och tävlade för 9e gången och jag har ju vunnit 5 ggr tidigare, så jag är ganska rutinerad.
Det var ett mycket kul tema för i år, som kom med en döskalle på inbjudan och var temat Gothic. Det mörka och mystiska, med dödsromantik, inspiration av Marilyn Manson, The Cure, Helena Bonham Carters rollfigurer och det mörka mystiska möter det kvinnliga och romantiska. Det var mycket duktiga och rutinerade make up artister som tävlade, bla Jenny Andersson som varit med i 12 år och vunnit 3 ggr och kommit tvåa och trea flertalet ggr. Även fjolårsvinnaren Katharine Salesjö var med och tävlade och flera namnakunniga óch välrenomerade make up artister var där och gjorde upp om titeln.
Tävlingsdagen började med att vi fick våra modeller lottade till oss, och sen hade 2 timmar på oss att göra prov make up, kitta modellerna med accesoarer och kläder, samt göra håren. Jag hade tur i lottningen och fick en jättebra modell och hade bra ansikte och hår att jobba på med söta Sandra som modell. Sen fick vi förbereda oss och provsminka och nervositeten började komma krypande och händerna började skaka.
Sen kl. 13.00 efter prep av borden och presentationer av tävlingen, räknade SHRs representant Elisabeth Engström ner tiden och så var tävlingen igång. Jag skakade som ett asplöv och var jättenervös. Man ska inte tro att det försvinner med rutinen och med åren av tävlingar, utan det blir snarare värre och värre. Men jag klarade tiden galant och låg före i min planering i hela sminkningen ända fram till det var dags för munnen, som jag påbörjade när alla andra fortfarande var på ögonen. Men jag behövde den tiden till munnen, för jag skakade så mycket, så det var svårt att lägga en skarp och snygg mun i den svart oxblodsröda glossiga mun jag valt att göra till min make up.
Efter 30 mins överläggning och begrundande av make uperna, så annonserades först fyran ut som varje år får ett special pris av Kate Wachs. Sen kom 3an, som var en jättefin make up jag hade trott kunde vinna och sen annonserades Jenny Andersson ut som tvåa. Då tänkte jag att Katharina säkert vinner, nu är det kört, när de till slut annonserade ut Cecilia Lidén som vinnare! Det var superskönt, för nervositeten är så stor när man står och väntar på att de ska annonsera vinnaren så jag vet inte var man ska ta vägen. Jag lyckades även bli framröstad till publik-favorit och fick en fin flaska Champagne för det, det var mycket kul och det tackar vi särskilt för!
Så nu i efterhand känns det fantastiskt att kunna titulera sig 6-faldig svensk mästarinna i make up! Jag vill tacka alla mina elever och prao-elever för träningshjälp och råd & assistans, samt lån av kläder. Nu bär det av till Dusseldorf till den stora internationella EM-tävlingen som går av stapeln den 7e mars, där jag kommit 2a 2 ggr tidigare. Tyvärr är inte temat detsamma utan något mesigt som Clean Easiness eller liknande, som kommer att vara jättesvårt för mig som gillar att skapa kreativitet och ta i lite i mina make uper. Men det får jag klura på och hoppas jag kan göra en så bra make up som möjligt, för jag vill verkligen vinna i Dusseldorf i år!
Det kommer inom kort upp bilder från SM på alla deltagarna och min sminkning, så håll utkik! Även rapport från EM kommer efter 7e mars. Väl mött i vinterkylan! Kramar Cecilia