Art of Make up School
Senaste nytt
· God jul & Gott nytt år! 26e januari kickar vi igån...
· Ny kurstart 26e jan, dags att anmäla sig till VT-0...
· Nya bilder från Mässan Beauty 08!
· Mässerbjudanden!
· Missa inte höstens coolaste modelvisninge på Beaut...

Fler nyheter

Reportage
Läs vårt reportage från SM i Make up 2008.

Fler reportage

Intresserad?
Skriv upp Dig som mottagare av vårt nyhetsbrev så får du senaste nytt med e-post.
Intresserad av att veta mer om Cecilia? Besök: cecilialiden.com.

 

 

Cecilia Lidén sminkar fröknarna i kroppsmålade bikinis i finalen i Fröken Sverige

 Tillbaka

 
För en tid sedan blev undertecknad tillfrågad om jag och några kollegor kunde göra riktigt schyssta kroppsmålningar. visst sa jag, det är min specialitet. Så efter ett möte på Strix television och en provomgång var det klart att jag och några kollegor, Pamela och Johanna skulle måla alla 10 finalist-fröknarna i bikini. Det skulle fotas och sändas live i finalen.

20 timmar stod vi och målade och var ganska trötta och möra efteråt. Men resultatet blev väldigt bra, mycket bättre än vi vågat tro. Ett 20-tal pilliga och mönstrade bikinis fanns till förfogande, och 10 st valdes ut. Varje bikini tog mellan 2-5 timmar att göra, beroende på mönster och färger. Vi var 3 som målade, och med facit i hand hade vi nog kanske varit 4 istället. Men det blev ett fantastiskt resultat, och fröknarna var duktiga och stilla när vi målade.

Finalen i Fröken Sverige gick i direktsändning i TV och blev en succé med mycket omskrivningar om dessa kroppsmålningar.

Fotograf var Mats Högberg och vi som målade var jag, Cecilia Lidén, Johanna Frenne och Pamela Pihl. Sminkade ansiktena gjorde Eva Karlström.

Undertecknad var även inbjuden den 26/2 till NRJ in the morning för att göra ett live reportage och kroppsmålning i studion.



Cecilia Lidén

Foto: Mats Högberg, Strix television, 2002


Foto: Mats Högberg, Strix television, 2002


Foto: Mats Högberg, Strix television, 2002


Foto: Mats Högberg, Strix television, 2002


Foto: Mats Högberg, Strix television, 2002


Foto: Mats Högberg, Strix television, 2002


Foto: Mats Högberg, Strix television, 2002

 

 

© Art of Make up School | I samarbete med Nea Internet